Search
Close this search box.
تفاوت فاند و اسکالرشیپ چیست؟

تفاوت فاند و اسکالرشیپ چیست؟

فاند (Fund) و اسکالرشیپ (Scholarship) دو اصطلاحی هستند که غالبا در زمینه تحصیلی و پژوهشی استفاده می شوند و هر دو به منابع مالی اشاره دارند که جهت کمک به دانشجویان یا پژوهشگران مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت های کلیدی بین آن ها وجود دارد. تفاوت فاند و اسکالرشیپ در هدف و دامنه استفاده آن ها است. در حالی که فاندها می توانند برای طیف وسیعی از فعالیت ها و پروژه ها استفاده شوند، اسکالرشیپ ها بطور خاص جهت پشتیبانی مالی از دانشجویان در زمینه تحصیلی اختصاص داده می شوند. فاند اصطلاحی است که معمولا به کمک های مالی گسترده تری اشاره دارد و می تواند شامل کمک هزینه های تحقیقاتی، بودجه پروژه یا سایر انواع حمایت های مالی باشد.

این کمک های مالی می توانند از سوی دولت، سازمان های بین المللی، بنیادها یا موسسات خصوصی ارائه شوند و اغلب برای پشتیبانی از پروژه های تحقیقاتی، کارآفرینی یا سایر فعالیت های مرتبط با توسعه علمی و فرهنگی استفاده می شوند. اسکالرشیپ، که به عنوان بورسیه تحصیلی هم شناخته می شود، بطور خاص به کمک های مالی اختصاص داده شده برای کمک به دانشجویان در پوشش هزینه های تحصیلی اشاره دارد. این مورد می تواند شامل شهریه، هزینه های زندگی، تهیه کتاب و سایر موارد مرتبط با تحصیل باشد. اسکالرشیپ می تواند بر اساس شایستگی علمی، ورزشی، هنری یا نیازهای مالی اعطا شود و اغلب توسط موسسات تحصیلی، انجمن های خیریه یا سازمان های دیگر فراهم می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم به صورت کامل با تفاوت فاند و اسکالرشیپ آشنا شویم؛ با دارالترجمه رسمی دانش فردا همراه باشید.

تفاوت فاند و اسکالرشیپ چیست؟

فاند چیست؟

فاند به منابع مالی که جهت پشتیبانی از انواع فعالیت های تحصیلی و غیر تحصیلی از جمله پروژه های تحقیقاتی، برنامه های توسعه و کارآفرینی اختصاص می یابند، اشاره دارد. این منابع می توانند از طرف دولت، موسسات خصوصی، سازمان های غیر دولتی و یا بنیادهای خیریه ارائه شوند و هدف آن ها کمک به پیشبرد اهداف مشخصی است که می تواند شامل پژوهش، توسعه و یا فعالیت های اجتماعی باشد. تفاوت فاند و اسکالرشیپ در نوع حمایت مالی و اهداف آن ها نهفته است. فاند می تواند برای انواع مختلفی از پروژه ها و فعالیت ها استفاده شود و محدود به زمینه تحصیلی نیست. در حالی که اسکالرشیپ ها به شکل خاص جهت کمک به دانشجویان در جهت پوشش هزینه های مرتبط با تحصیل ارائه می شوند. در ادامه بطور کامل به بررسی اسکالرشیپ می پردازیم.

اسکالرشیپ چیست؟

اسکالرشیپ، که به عنوان بورسیه تحصیلی نیز شناخته می شود، نوعی گیفت مالی است که به دانش آموزان یا دانشجویان جهت پوشش هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می شود. این کمک های مالی می توانند بر اساس شایستگی (مانند توانایی های آکادمیک، هنری، ورزشی) یا نیاز مالی اعطا شوند و هدف آن ها کمک به دانشجویان جهت تامین هزینه های تحصیلی و زندگی می باشد​​. بطور کلی، دو نوع اصلی اسکالرشیپ وجود دارد. شایسته محور (Merit-based) که بر اساس دستاوردهای فردی نظیر نمرات، فعالیت های فوق برنامه یا خدمات اجتماعی اعطا می شوند. و نیاز محور (Need-based) که بر اساس نیازهای مالی دانشجویان ارائه می شود. این دو نوع اسکالرشیپ به دانشجویان کمک می کنند تا بتوانند بدون نگرانی از مسائل مالی، تحصیلات خود را دنبال کنند​​. با توجه به تعاریف بالا، می توان به سادگی تفاوت فاند و اسکالرشیپ را درک کرد.

مقدار پوشش هزینه ها؛ مهم ترین تفاوت فاند و اسکالرشیپ

اگر قصد استفاده از فاند یا اسکالرشیپ را دارید، آگاهی از پوشش هزینه های آن ها، از مهم ترین تفاوت فاند و اسکالرشیپ محسوب می شود. فاند و اسکالرشیپ هر دو به عنوان کمک های مالی جهت حمایت از دانشجویان و پژوهشگران در نظر گرفته می شوند. اما میزان پوشش هزینه در آن ها می تواند متفاوت باشد. فاند معمولا برای پشتیبانی از پروژه های خاص تحقیقاتی یا فعالیت های علمی اختصاص می یابد. و شامل هزینه های تحقیق، سفر، تجهیزات و سایر نیازهای مربوط به پروژه می باشد. این کمک های مالی می توانند توسط دانشگاه، موسسات تحقیقاتی، دولت ها یا سازمان های خصوصی ارائه شوند. و با توجه به نوع فاند، می توانند پوشش هزینه کامل یا جزئی برای پروژه ها را فراهم کنند.

از سوی دیگر، اسکالرشیپ معمولا با هدف کمک به دانشجویان جهت پوشش هزینه های تحصیلی ارائه می شوند. که شامل شهریه، تهیه کتاب، اقامت و سایر هزینه های زندگی می شود. اسکالرشیپ ها می توانند بر اساس شایستگی های آکادمیک، نیاز مالی، توانایی ورزشی یا فعالیت های فوق برنامه اعطا شوند. آن ها توسط دانشگاه، بنیادهای خیریه، سازمان های دولتی یا خصوصی و حتی افراد نیکوکار فراهم می شوند. و به دانشجویان کمک می کنند تا تمرکز بیشتری بر روی تحصیلات خود داشته باشند بدون آنکه نگرانی مالی داشته باشند. بطور کلی، تفاوت فاند و اسکالرشیپ تنها به یک مورد محدود نمی شود. و توجه به تمام نکات آن از اهمیت بالایی در آینده تحصیلی دانشجویان برخوردار است.

الزام به کار در فاند و اسکالرشیپ

فاند می تواند در ازای انجام فعالیت و شغل پاره وقت یا بدون نیاز به انجام فعالیت و اشتغال به افراد داده شود. از فاندهای بدون نیاز به اشتغال می توانیم به بورسیه (Bursary)، فلوشیپ (Fellowship)، گرنت (Grant)، جایزه (Award) و حتی وام های تحصیلی (Loans) اشاره کنیم. فاندهای نیازمند اشتغال پاره وقت نیز شامل دستیار تدریس (TA) و دستیار تحقیق (RA) می شوند. این در حالی است که اسکالرشیپ کمک هزینه ای است که نیاز به اشتغال پاره وقت ندارد و هر سال قابل تمدید است. این مورد نیز یکی از مهم ترین تفاوت فاند و اسکالرشیپ به شمار می رود. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *