Search
Close this search box.
آزمون تولک TOLC چیست؟

آزمون تولک TOLC چیست؟

آزمون تولک (TOLC) نوعی سیستم ارزیابی سطح علمی دانشجویان است که توسط کنسرسیوم دانشگاه های ایتالیایی (CISIA) ارائه می شود. این آزمون به عنوان یک ابزار استاندارد جهت ارزیابی مهارت و دانش پایه دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه های ایتالیا را دارند، طراحی شده است. آزمون TOLC در انواع مختلفی ارائه می شود که هر کدام برای رشته های تحصیلی مختلفی از جمله علوم مهندسی، علوم پایه، اقتصاد و علوم انسانی مناسب هستند. آزمون تولک شامل بخش های مختلفی است که سوالاتی در زمینه های ریاضیات، منطق، زبان و مهارت های تخصصی مرتبط با بخش تحصیلی مورد نظر را پوشش می دهد. کاربرد آزمون TOLC بسیار گسترده است و به دانشگاه ها کمک می کند تا توانایی دانش آموزان را قبل از پذیرش در دوره های تحصیلی خاص، ارزیابی کنند.

این آزمون نه تنها به عنوان بخشی از فرایند پذیرش دانشگاهی استفاده می شود، بلکه می تواند به دانش آموزان کمک کند تا سطح دانش خود را در بخش های مختلف ارزیابی و جهت ورود به دانشگاه حاضر شوند. همچنین، نتایج به دست آمده از این آزمون می تواند به دانش آموزان ایده ای در مورد نقاط قوت و ضعف خود بدهد و آن ها را در تعیین مسیر تحصیلی مناسب یاری کند. بطور کلی، آزمون TOLC ابزاری ارزشمند هم برای دانشگاه ها و هم دانش آموزان است. زیرا اطلاعات مهمی را برای تصمیم گیری مرتبط با تحصیل ارائه و نقاط قوت و ضعف دانش آموزان را به آن ها نشان می دهد. در ادامه این مطلب قصد داریم با آزمون تولک TOLC آشنا شویم؛ با دارالترجمه رسمی دانش فردا همراه باشید.

آزمون تولک TOLC چیست؟

انواع آزمون تولک

آزمون TOLC به مجموعه ای از تست های استاندارد ارزیابی مهارت های پایه علمی و استعداد عمومی دانشجویان برای دسترسی به برخی دوره های دانشگاهی ایتالیا اشاره دارد. آزمون تولک توسط CISIA (مرکز خدمات موسسات دانشگاهی) طراحی می شود. این آزمون ها در مدل های مختلفی برگزار می شوند که هر کدام برای دوره ها یا بخش های تحصیلی متفاوتی طراحی می شوند. در ادامه به انواع آزمون TOLC اشاره می کنیم:

  • TOLC-I: این آزمون برای بخش های مهندسی و برخی از بخش های علمی است و محتوای آن شامل آزمون هایی در زمینه ریاضیات، فیزیک، منطق و درک مطلب است.
  • TOLC-E: عمدتا برای بخش های اقتصادی و امور مالی است و مهارت هایی را در زمینه های ریاضیات، تحلیل منطقی، درک مطلب و مهارت های علمی می سنجد.
  • TOLC-B: برای دوره هایی در زمینه‌ های علوم بیولوژیکی، داروسازی و زمین شناسی می باشد. در آن سوالاتی از ریاضیات، منطق، بیولوژی، شیمی و درک مطلب مطرح می شود.
  • TOLC-S: برای دسترسی به دوره های تحصیلی مرتبط با امنیت بهداشتی طراحی و شامل تست هایی در زمینه هایی نظیر منطق و درک مطلب، شیمی، فیزیک و ریاضیات می باشد.
  • TOLC-F: اختصاصی برای دوره های دانشگاهی در زمینه علوم تغذیه و فناوری های غذایی است و شامل سوالاتی در مورد بیولوژی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و درک مطلب است.

نحوه ثبت نام آزمون TOLC

ثبت نام آزمون TOLC از طریق سایت رسمی CISIA انجام می شود. داوطلبان باید یک حساب کاربری ایجاد کنند. به تقویم آزمون‌ موجود در سایت مراجعه نمایند و بر اساس رشته و دانشگاه مورد نظر خود یک جلسه آزمون را انتخاب نمایند. پس از آن، مراحل ثبت نام را کامل و هزینه مربوط به آزمون تولک را پرداخت می نمایند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام شامل شناسنامه، کارت دانشجویی و سایر اسناد احراز هویت می باشد. که توسط دانشگاه خاصی که آزمون برای آن برگزار می شود، درخواست می گردد.

آزمون TOLC چیست؟

آزمون های TOLC طی سال و در تاریخ های متفاوتی برگزار خواهند شد که در تقویم سایت CISIA اعلام می شوند. تاریخ برگزاری معمولا متناسب با تقویم آکادمیک دانشگاه ها و نیازهای دانشجویان برای ثبت نام در دوره های درسی است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که مهلت ثبت نام ممکن است متفاوت باشد. و با توجه به دانشگاه و دوره مورد نظر، این تاریخ ها متغیر هستند. بنابراین، داوطلبان باید بطور منظم جهت به روزرسانی اطلاعات، به سایت مراجعه کنند و تاریخ ثبت نام و آزمون را چک نمایند.

منابع آزمون تولک

منابع مورد نیاز برای مطالعه و قبولی در آزمون TOLC بستگی به نوع آزمون، سطح متقاضی، زبان آزمون و رقابتی بودن آزمون دارد. اما بطور کلی مباحث مورد نیاز برای مطالعه و کسب نمره قبولی در این آزمون از مطالب قبلی دوران دبیرستان شکل می گیرد. اما ضروری است برای شرکت در این آزمون سورس ها و منابع بین المللی را متناسب با زبان سطح آزمون را مطالعه کنید. اگر شما قصد شرکت در یکی از انواع آزمون TOLC را دارید. قطعا نیاز به مشاوره و آشنایی با بهترین منابع با توجه به سطح و نوع آزمون، خواهید داشت. همچنین اگر برای شرکت در آزمون تولک نیاز به دوره های آمادگی و اساتید مجرب دارید. در سطح اینترنت و یا آموزشگاه های حضوری بسیاری از اساتید مباحث این آزمون را تدریس می کنند. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *